پیشنهاد هایی برای شما

چرا جوراب بو میگیرد؟

چرا جوراب بو میگیرد؟

بوی بد جوراب می تواند به عوامل مختلفی از جمله جنس جوراب ، نوع کفشی که استفاده می کنید، نوع سیستم بدنی خودتان و غیره بستگی داشته باشد، در مقاله قصد داریم دلایل بوی بد جوراب و روش از بین بردن بوی بد جوراب را به شما آموزش دهیم. پس در ادامه با جوراب فانتزی همراه باشید.

 

دلایل بوی بد جوراب چیست؟

بوی بد پا و در نتبجه جوراب برای هیچ کس موضوع خوشایندی نیست. بروز این مشکل علل مختلفی دارد. به طور مثال زیاد راه رفتن در روز، پوشیدن کفش با جنس های مصنوعی و نا مناسب، تغییرات شدید هورمونی، استفاده از جوراب های نایلونی یا به طور کلی الیاف غیر طبیعی و برخی علل دیگر. از نظر پزشکی مشکل بوی بد پا به عنوان برومودوسیس یا Bromodosis شناخته می‌شود که یک مشکل رایج است.

 

چرا جوراب بو میگیرد؟

 

 

برخی از دلایل بوی بد جوراب:

تعریق پا:

یکی از مهم ترین دلایل بوی بد جوراب تعریق پاها است. وقتی پاها در محیطی بسته و متراکم و یا نیمه متراکم قرار گیرد، بیشتر عرق می کند. تعریق پاها یک پدیده طبیعی است که باعث حفظ دمای مناسب بدن و از بین بردن مواد زائد در پوست می شود. اما تعریق زیاد می تواند منجر به ایجاد محیط مرطوب و گرم شود که شرایط رشد مناسبی برای باکتری ها و قارچ ها فراهم می کند. این میکروب ها با تجزیه و تحلیل تعریق به موادی تبدیل می شوند که علت اصلی بوی بد جوراب هستند.

 

جوراب های نامناسب:

یکی از علل اصلی بوی بد پاها استفاده از جوراب با جنس نامناسب است، جورابی که استفاده می کنید اگر خاصیت تنفس پذیری و تهویه کنندگی خوبی نداشته باشد، پاها بیشتر تعریق می کنند. همچنین جوراب های تولید شده از الیاف با درصد پلاستیک بالا، تعریق پاها را بیشتر می کنند و نوع مواد تشکیل دهنده آنها طوری است که فضا را برای رشد بیشتر میکروب ها و باکتری ها فراهم می کند و این الیاف علاوه بر بوی بد پا و بوی بد جوراب موجب بیماری های پوستی و عفونتی می شوند.

 

باکتری ها و قارچ ها:

باکتری ها و قارچ ها در محیط های گرم و مرطوب به خوبی رشد می کنند. این میکروب ها با تجزیه و تحلیل تعریق پاها و با آمیخته شدن در بافت جوراب ها، مواد زائد و تخمیری را تشکیل می‌دهند که موجب بوی بد جوراب زنانه یا مردانه می شوند.

 

نفوذ آب در داخل کفش ها:

کفش هایی که نشتی آب داشته باشند و آب در داخل آن نفوذ کند، در طول روز جوراب آب درون کفش را به مرور جذب می کند و می تواند به شکل قابل توجهی بوی بد جوراب را افزایش دهد. در مواقعی که کفش ها نشتی دارند، جوراب ها هم با آب در تماس قرار می‌گیرند و بوی بد تشدید می شود. مخصوصا زمانی که از چکمه با جوراب مردانه ساق دار استفاده می کنید و محیط بسته تر و متراکم تر است بوی نامطبوع جوراب بیشتر خواهد بود.

 

نظافت ناکافی پاها:

یکی دیگر از دلایل بوی بد جوراب عدم نظافت کافی پاها در طول روز است، اگر سیستم بدنی تان طوری است که پاهایتان زیاد عرق می کند و در طول روز پاهایتان شستشو و نظافت نمی کنید ، قطعا پاهایتان بوی بد خواهد گرفت، عدم نظافت پاها باعث رشد بیشتر میکروب ها و انباشه شدن آن ها روی هم می شود و باعث بوی بد جوراب می شود.

 

روش های از بین بردن بوی بد جوراب

انتخاب جوراب مناسب:

شاید تاکنون به این نکته دقت کرده باشید که استفاده از جوراب‌های پلاستیکی و بی کیفیت یکی از مهمترین عواملی است که باعث ایجاد بوی بد پا می‌شود. اگر از جوراب‌های مرغوب، تنفس پذیر و باکیفیتی که از جنس نخ و پنبه تولید شده باشند استفاده کنید می‌توانید تا مقدار زیادی جلوی ایجاد بوی نامطبوع برای پاهای خود را بگیرید. جوراب های تهویه پذیر اجازه تبادل هوا و خشک شدن سریع تر تعریق را به پاها میدهند.

از جوراب های نرم و تنفس پذیر مانند پنبه، ویسکوز، اسپان یا بامبو  استفاده کنید.

با توجه به اهمیت باکتری ها در ایجاد بو، انتخاب جوراب هایی با خاصیت ضدباکتری می تواند کمک بزرگی در از بین بردن بوی بد جوراب داشته باشد. این نوع جوراب ها معمولاً از موادی ساخته می شوند که رشد باکتری‌ ها را کاهش می دهند و بوی نامطبوع را تا حد زیادی کاهش می دهند.

 

استفاده از ضدتعریق و پودر تالک:

استفاده از ضدتعریق های پا می‌تواند به کاهش تعریق پا و از بین بردن بوی بد جوراب کمک کند. ضدتعریق های پا با ایجاد لایه‌ های محافظتی بر روی پوست، از تماس مستقیم تعریق با جوراب جلوگیری می کنند. همچنین پودر تالک را می‌توانید قبل از پوشیدن جوراب  روی پاهایتان استفاده کنید تا از خشکی و جلوگیری از تعریق بیشتر برخوردار شوید.

 

تعویض جوراب‌ها بیش از یک‌بار در روز:

بسته به شرایط  بهتر است جوراب‌ها را بیش از یک‌بار در روز تعویض کنید. این کار به کاهش انباشت باکتری ها و مواد زائد کمک می کند و بوی بد جورابها را از بین می‌برد.

 

استفاده از اسپری ضدبو:

یک دیگر از روش های از بین بردن بوی بد جوراب استفاده از اسپری های ضدبو است، اسپری های ضدبو می توانند به‌طور موقتی بوی نامطبوع جوراب را از بین ببرند. این اسپری ها معمولاً دارای عطرهای خنک‌کننده و ضدباکتری هستند که به پاها و جوراب ها اسپری می‌شوند.

 

شستن منظم پاها:

شاید بتوانیم بهترین راه برای جلوگیری از بو گرفتن کفش و جلوگیری از بو گرفتن پا را، شستن مداوم و هر روزه پاها با آب و صابون نام ببریم.

نظافت منظم پاها و شستشوی منظم می تواند از انباشت باکتری ها و قارچ ها و همچنین مواد زائد جلوگیری کند. در طول روز پاها را با آب و صابون به دقت بشوید و به خصوص به بخش‌های بین انگشتان توجه کنید. پس از شستشو، پاها را به‌ طور کامل خشک کنید و جوراب های تمیز بپوشید. همچنین ناخن پاها را کوتاه نگهدارید زیر ناخن های بلند پا مواد زائد زیادی گیر می کند که باعث بوی پاها می شود.

 

سخن پایانی

در این مقاله دلایل بوی بد جوراب و همینطور چند راه حل برای آن بیان کردیم. در نهایت ترکیبی از این راهکارها می تواند به شما کمک کند تا از بوی بد جوراب جلوگیری کنید. هرچند بوی جوراب ها معمولاً از روی عادات بهداشتی و نوع فعالیت های روزانه شما تأثیر می پذیرد، اما با پیروی از راهکارهای مناسب، می توانید این مشکل را به حداقل برسانید و از ایجاد احساس ناراحتی برای خود و اطرافیانتان جلوگیری کنید.

ممنون از همراهی شما…

دیگران مشاهده کردند

سوالات رایج این مطلب

تگ های مرتبط

آیا این مطلب را پسندیدید؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 6 =

مطالب منتخب سردبیر