پیشنهاد هایی برای شما

استفاده از جوراب واریس

استفاده از جوراب واریس

واریس نوعی بیماری است که از مسدود شدن سیاهرگ ناشی می‌شود. سیاهرگ وظیفه انتقال خون از سرتاسر بدن به سمت قلب را دارد. داخل این رگ حفره‌هایی وجود دارد که لانه‌کبوتری نامیده می‌شوند.

این حفره‌ها به‌صورت منظم قرارگرفته‌اند و مسیری یک‌طرفه به سمت قلب دارند. گاهی به دلیل ایستادن زیاد فرم این حفره‌های لانه‌کبوتری تغییر کرده و اجازه نمی‌دهد که خون به جریان عادی و نرمال خود ادامه دهد درنتیجه خون امکان عبور ندارد و در سیاهرگ باقی‌مانده و راه آن را مسدود می‌کند.

این اختلال علاوه بر عوارض جسمانی که برای بدن به بار می‌آورد موجب پدیدار شدن مویرگ‌های کبود و سرخ در پا می‌شود که ظاهر نازیبای آن برای افرادی که به واریس مبتلا هستند ناخوشایند است.

یکی از رایج‌ترین شیوه‌های درمان این بیماری استفاده از جوراب واریس است. در ادامه به مزایای استفاده از جوراب واریس و تاثیر آن میپردازیم.

با جوراب فانتزی همراه باشید.

 

جوراب واریس چیست؟

جوراب واریس نوعی جوراب ساق بلند است که کارکردی غیر از جوراب‌های عادی دارد. این جوراب با خاصیت درمانی موجب بهبود جریان خون و کاهش درد پا می‌شود و میتوان گفت یکی از معمول‌ترین روش‌ها جهت کاهش آثار واریس است.

 

مزایای استفاده از جوراب واریس

 

میزان فشرده‌سازیجوراب واریس برحسب میلی‌متر جیوه (mmHg) اندازه‌گیری می‌شود.

این شاخص در چهار کلاس متفاوت دسته‌بندی می‌شود:

 • کلاس فشار A: میزان فشار تدریجی جوراب در حدود 12 تا 15 میلی‌متر جیوه است.
 • کلاس فشار 1: فشاری در حدود 18 تا 22 میلی‌متر جیوه را دارا می‌باشد.
 • کلاس فشار 2: در محدوده 23 تا 32 میلی‌متر جیوه فشار وارد می‌کنند.
 • کلاس فشار 3: جوراب‌های این گروه فشار تدریجی 32 تا 42 میلی‌متر جیوه دارند.

 

کاربرد و مزایای استفاده از جوراب واریس

برخی از مزیت های استفاده از جوراب واریس:

 • افزایش گردش خون در پاها
 •  حمایت کردن از رگ های مستعد واریس برای جلوگیری از واریسی شدن
 • جلوگیری از تجمع خون در رگ های پا
 • کاهش تورم پا
 • کاهش فشار خون ارتوستاتیک (که باعث سرگیجه و یا تلو تلو خوردن هنگام ایستادن می‌شود)
 • کمک به جلوگیری از زخم های وریدی
 • جلوگیری از ایجاد ترومبوز ورید عمقی در پاها
 • کمک به کاهش درد ناشی از وریدهای واریسی
 • ایجاد فشار خون وریدی معکوس می‌کنند
 • بهبود تخلیه لنفاوی

 

تحقیقات نشان داده‌اند که جوراب‌های واریس می‌توانند فواید زیادی داشته باشند، به‌ویژه هنگام مواجهه با شرایطی که باعث تشدید مشکلات وریدی می‌شوند، مانند: ایستادن یا نشستن طولانی‌مدت، سفر طولانی با هواپیما یا سایر وسایل حمل و نقل که فضای محدودی برای پاها دارند و  بارداری

هنگامی که باردار هستید، حجم خون شما به میزان 50 درصد افزایش پیدا می‌کند. این افزایش حجم خون باعث گشاد‌تر شدن رگ‌ها می‌شود که می‌تواند ورم و حتی واریس را به دنبال داشته باشد. بسیاری از پزشکان برای کاهش ورم، تسکین درد و همچنین پییشگیری از واریس در دوران بارداری استفاده از جوراب واریس را توصیه می‌کنند.

این محصول با وارد کردن فشاری یکنواخت به ساق پا ورم را کاهش می‌دهد و به بهبود جریان خون در رگ‌های پا کمک می‌کند. این فشار یکنواخت باعث تنگ‌تر شدن رگ‌ها می‌شود که توانایی رگ‌ها برای بازگرداندن خون به سمت قلب را افزایش می‌دهد.

پژوهش‌ها این مطلب را تأیید می‌کنند. پژوهشی که به تازگی انجام شد نشان داد زنانی که در دوران بارداری جوراب واریس می‌پوشند در مقایسه با زنانی که در دوران بارداری از آن استفاده نمی‌کنند به میزان قابل توجهی ورم کمتری را در ناحیه‌ی پشت ساق پا یا مچ پا تجربه می‌کنند. سایر پژوهش‌ها نشان می‌دهند این جوراب می‌تواند به تسکین درد‌های شایع دوران بارداری به ویژه درد پا و همچنین به پیشگیری از واریس کمک کند.

 

چه افرادی می‌توانند از  جوراب واریس استفاده کنند؟

 • افراد مبتلا به مشکلات گردش خون (مثل ترومبوز ورید عمقی و رگ‌های واریسی) یا کسانی که در معرض ابتلا به این مشکلات قرار دارند
 • افرادی که به‌تازگی جراحی شده‌اند
 • کسانی که نمی‌توانند تخت خود را ترک کنند یا به‌سختی پاهای خود را حرکت می‌دهند
 • افرادی که تمام روز در محل کار خود می‌ایستند
 • ورزشکاران
 • زنان باردار
 • افرادی که زمان زیادی را در هواپیما می‌گذرانند، مانند خلبانان

 

عوارض جانبی جوراب فشاری

اگر پزشک برای درمان بیماری و یا مشکل خاصی، برای شما جوراب واریس تجویز کرده است، هر روز قبل از پوشیدن جوراب، پاهای خود را از نظر تغییرات پوستی مانند سوزش یا قرمزی بررسی کنید.

این تغییرات نشان دهنده‌ی این است که:

 • جوراب مورد استفاده، مناسب شما نیست.
 • شما جوراب خود را به درستی نمی‌پوشید یا در نمی آورید
 • احتمالا بدن شما دارای عفونت است.
 • به مواد جوراب حساسیت دارید

 

عوارض جوراب واریس در صورت استفاده نادرست:

 • درد و ناراحتی
 • پینه پا
 • بی حسی کف پا
 • التهاب و خارش پوست
 • درد مفصل زانو
 • عدم گردش خون
 • اسپاسم و تورم در انگشتان پا

 

سایز مناسب جوراب واریس

جوراب واریسی که بیش از اندازه تنگ باشد می‌تواند باعث ایجاد درد شود و روی گردش خون تأثیر منفی بگذارد. اگرچه باید جورابی را انتخاب کنید که سایز کاملاً مناسبی داشته باشد اما نباید این جوراب به شکل آزاردهنده‌ای تنگ باشد و باعث خواب‌رفتگی پا یا انگشتان پا بشود. از طرفی دیگر، اگر جوراب واریس بیش از اندازه گشاد باشد، فشار لازم برای کاهش ورم، بهبود گردش خون و تسکین درد را ایجاد نمی‌کند.

بیشتر تولیدکنندگان جوراب واریس یک راهنمای سایز همراه محصول قرار می‌دهند که می‌توانید بر اساس آن جوراب مناسب خودتان را انتخاب کنید. البته سایزبندی بر اساس اندازه‌ی دور ساق پا است که می‌تواند به شما در انتخاب یک جوراب واریس مناسب و راحت کمک کند و سایزبندی بر اساس اندازه‌ی دور مچ پا یا سایز کفش چندان کاربردی نیست.

 

جنس جوراب واریس

نزدیک به ۸۰ درصد جوراب‌های واریس با مواد نایلونی تولید می‌شوند. ممکن است جوراب‌هایی پیدا کنید که با الیاف طبیعی تولید می‌شوند اما استفاده از آن‌ها برای ورم‌های شدید توصیه نمی‌شود. پارچه‌های نایلونی محکم‌تر از پارچه‌هایی از جنس الیاف طبیعی هستند و فشار بیشتری را به پا وارد می‌کنند. اگر به بیماری‌هایی مانند ورم لنفاوی مبتلا هستید و بر اساس درجه‌بندی پزشکی ورم‌ها، دچار ورم‌های خفیف تا متوسط و نسبتاً شدید شده‌اید، معمولاً پزشک توصیه می‌کند جوراب‌های واریس از جنس پارچه‌ی نایلونی را انتخاب کنید.

 

زمان استفاده از جوراب واریس

معمولاً توصیه می‌شود در طول روز و به ویژه زمانی که می‌خواهید برای مدتی طولانی روی پا بایستید، پیاده‌روی کنید پا پشت میز بنشینید جوراب واریس بپوشید. همچنین هنگامی که می‌خواهید به مسافرت بروید، بهتر است جوراب واریس بپوشید. شواهد علمی نشان می‌دهند استفاده از این جوراب می‌تواند به جلوگیری از لخته شدن خون در پاها کمک کند و به طور ویژه در مسافرت‌های هوایی یا رانندگی‌های طولانی مفید خواهد بود.

 

انواع و نحوه پوشیدن جوراب واریس

انواع جوراب واریس بر اساس ارتفاع آن، میزان فشار وارده بر مچ و نوع پنجه باز یا بسته، تعیین می‌شود. طرز استفاده از جوراب واریس به شکل زیر است:

 

جوراب واریس زیر زانو:

یکی از انواع رایج جوراب‌های واریس، نوع زیر زانو است. همان‌طور که از اسم این نوع جوراب مشخص است، تنها تا زیر زانو کشیده می‌شود. معمولاً واریس می‌تواند در قسمت‌های مختلف پا از جمله ساق، ران یا زیر شکم ظاهر شود که علاوه بر درد، ظاهر خوبی نیز ندارد. به همین دلیل، اگر تنها در قسمت ساق پای خود واریس داشته باشید، معمولاً پزشک این نوع جوراب را به شما معرفی خواهد کرد.

 

جوراب واریس نیمه ران:

اگر میزان واریس در پاهای شما افزایش یافته باشد و به ران یا پشت زانوها کشیده شده است، باید از جوراب واریس نیمه ران استفاده کنید. این نوع جوراب تا بالای زانو کشیده خواهد شد و موجب تحکیم بیشتر زانوها و باز شدن عروق می‌شود.

به صورت کلی این نوع جوراب فشار بیشتری را به نسبت جوراب واریس زیر زانو به پاهای شما وارد خواهد کرد و از این نظر، شما می‌توانید برای پیشگیری از واریس نیز از این نوع جوراب بهره ببرید.

 

جوراب واریس تابستانی:

نوع دیگری از جوراب واریس که چند سالی است مورد استفاده قرار می‌گیرد، نوع تابستانی است. جنس این جوراب‌ها معمولاً از کتان و الیاف نرم تشکیل شده است تا در تابستان نیز بتوان از آن به راحتی در زیر شلوار استفاده کرد.

توجه شود که این نوع جوراب واریس، به هیچ عنوان موجب تعریق در پاهای شما نخواهد شد و به راحتی می‌توانید ساعت‌های زیادی آن را مورد استفاده قرار دهید.

 

جوراب واریس شلواری:

این نوع جوراب واریس، معمولاً برای افرادی که دارای وزن زیاد به همراه شکم بزرگ هستند تجویز می‌شود. البته باید توجه کنید این نوع جوراب برای افراد باردار نیز برای جلوگیری از واریس زیر شکم توصیه می‌شود و معمولاً افراد باردار از آن‌ها استفاده می‌کنند.

 

جمع‌بندی

واریس یکی از بیماری های شایع پا می باشد که راه های درمان مختلفی دارد. یکی از این راه ها استفاده از جوراب واریس است که در اندازه های مختلفی عرضه میشود.

تهیه جوراب مناسب و استفاده صحیح از آن‌ها بسیار مهم است. بر اساس تحقیقات انجام شده، اگر جوراب‌های واریس درست پوشیده نشود ممکن است باعث ایجاد مشکل پوستی شود، اگر کلاس فشار مناسبی نداشته باشد ممکن است باعث آسیب عصب محیطی شده و باعث اختلال در جریان شریانی شده و احتمال ابتلای شخص به ایسکمی را افزایش می‌دهد. پس در انتخاب این جوراب باید دقت شود.

بسیای از افراد برای بهبود عملکرد ورزشی و پیشگیری از مشکلات گردش خون از جوراب واریس یا فشاری استفاده می‌کنند. این جوراب‌ها گردش خون را بهبود می‌بخشند و درد و تورم پاها را کاهش می‌دهند. توصیه می‌شود قبل از خرید جوراب واریس در مورد اندازه و سطح فشرده‌سازی آن و همچنین مدت زمان استفاده از آن با پزشک مشورت کنید. به یاد داشته باشید که استفاده از این جوراب برای بعضی از افراد ممنوع است.

ممنون از همراهی شما…

دیگران مشاهده کردند

سوالات رایج این مطلب

تگ های مرتبط

آیا این مطلب را پسندیدید؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 1

مطالب منتخب سردبیر