پیشنهاد هایی برای شما

جوراب های ورزشی

آخرین باری که واقعاً به این فکر کردید که جوراب‌هایتان از چه چیزی ساخته شده‌اند یا اینکه بهترین انتخاب جوراب برای ورزش شما چیست، چه زمانی بود؟ هر ورزش دارای تکنیک ها، شرایط و نیازمندی‌های خاص خودش است که این جزئیات بر روی انتخاب نوع جورابی که در هنگام ورزش می‌پوشید تاثیر می‌گذارند.

انواع مختلفی از مواد برای جوراب ورزشی وجود دارند که مزایا و معایب مختلفی دارند. خواص اصلی که می تواند به طور گسترده ای بین مواد جوراب متفاوت باشد، شامل فتیله کردن (قابلیت دور کردن رطوبت از پا) و بالشتک جوراب ورزشی است. علاقه مندان به ورزش در فضای باز نیز باید گرما را در نظر بگیرند. با جوراب فانتزی همراه باشید.

 

انواع جوراب ورزشی از لحاظ جنس

در ادامه انواع جوراب ورزشی را از لحاظ جنس بررسی می‌کنیم.

 

جوراب های ورزشی پنبه ای:

پنبه به راحتی پیدا می شود و نسبتاً ارزان است، اما ممکن است بهترین انتخاب برای ورزش نباشد. پنبه در جذب رطوبت عالی است، اما در رها کردن آن ضعیف است. از آنجایی که جوراب‌های نخی عرق را جذب می‌کنند و آن را دقیقاً روی پاهای شما نگه می‌دارند، این نوع جوراب ها باعث ایجاد تاول می‌شوند. رطوبت، همراه با گرمای پاهای سخت کوش شما، باعث افزایش احتمال رشد قارچ می‌شود. اگر هنگام دویدن یا پریدن راحت نیستند، جوراب‌های پنبه ای می‌توانند به راحتی شکل خود را از دست بدهند و به شکل پای شما دربیایند.

 

جوراب های ورزشی نایلون:

نایلون یک پلیمر شناخته شده است که به دلیل دوام و مقاومت آن بسیار مشهور است. این متریال به دلیل مقاومت بالا در برابر کشش و سایس برای جوراب بسیار مناسب است. هم چنین این ماده در مقایسه با مواد دیگر می‌تواند مقدار زیادی آب را جذب کند.

 

جوراب های ورزشی پلی استر:

پلی استر، مانند نایلون، یک پلیمر ارزان قیمت است که به خوبی می‌تواند از سایش و پاره شدن جلوگیری کند. جوراب پلی استر می‌تواند جذب بیشتری نسبت به نایلون را فراهم کند و هم چنین قابلیت تنفس بالاتری نسبت به نایلون دارد. پلی استر ماده “DRI-Fit” شناخته شده است که کمپانی نایکی از آن در محصولاتش بهره میبرد.

 

جوراب های ورزشی پشمی:

پشم گرم است و می تواند پاها را حتی زمانی که خیس باشد گرم و نرم نگه دارد. اما این ما را به سناریوی داغ و عرق‌ریز، تشویق‌کننده تاول و قارچ‌پسندی که پنبه نیز ایجاد می‌کند، برمی‌گرداند. اینجاست که ترکیب الیاف طبیعی با مواد مصنوعی وارد عمل می شود. این جوراب ها مزایای الیاف طبیعی را حفظ می کنند در حالی که الیاف مصنوعی با بهبود فتیله(قابلیت دور کردن رطوبت از پا) برخی از جنبه های منفی را کاهش می دهند.

 

انواع جوراب ورزشی

 

جنس یک جوراب ورزشی بسیار مهم است و برای برخی از ورزش ها، سطح بالشتک جوراب نیز مهم می‌باشد. برخی از انواع جوراب‌ ورزشی دارای بالشتک اضافی هستند که برای ایجاد بالشتک مخصوص ورزش‌های خاص(مانند دویدن یا بسکتبال) یا برای پشتیبانی و ثبات بیشتر طراحی شده‌اند.

ورزشکارانی که هر روز ورزش می کنند به یک کمد لباس کامل از جوراب های ورزشی عالی که برای حفظ سلامت، محافظت و خشکی پاها طراحی شده اند، نیاز دارند. اگر آنها هم زیبا به نظر برسند عالی است! اسپرت مال تولید کنندگان جوراب های ورزشی را معرفی می‌کند که برای ورزش هایی مانند بیسبال، فوتبال یا بسکتبال مناسب است.

خواص جوراب پشمی:

  • تنظیم حرارتی پا (تعادل ایده‌آل حرارتی چه در گرما و چه در سرما)
  • گرم ماندن حتی در زمان خیس بودن
  • از بین بردن بوی نامطبوع عرق پا
  • آسان بودن مراقبت از پشم

در ادامه به بررسی انواع جوراب ورزشی و انتخاب سایز مناسب جوراب برای ورزش های فوتبال، رانینگ، والیبال، بسکتبال، دوچرخه سواری، شمشیر بازی، سنگ نوردی، کوهنوردی و تنیس خواهیم پرداخت.

 

انواع جوراب ورزشی بر اساس نوع ورزش

انواع جوراب ورزشی که می خرید، کاملا بستگی به ورزشی دارد که انجام می دهید. استفاده از جوراب مزایایی بیش از گرم نگه داشتن پا دارد، هدف های مختلفی برای استفاده از جوراب ورزشی وجود دارد که بسته به نوع ورزش متفاوت است. در ادامه قصد داریم موارد استفاده انواع جوراب های ورزشی مخصوص هر ورزش را برایتان شرح دهیم. با جوراب فانتزی همراه باشید.

 

جوراب ورزشی فوتبال:

در حال حاضر فوتبال پرطرفدارترین ورزش در سرتاسر جهان می‌باشد. در جوراب هایی که برای فوتبال تولید می شوند، از مواد ضخیم و با دوامی استفاده میشود تا ساق پاها محکم در جای خود نگه داشته شوند؛ حتی گاهی این جوراب های ورزشی با ساق بند تولید می شوند.

 

انواع جوراب ورزشی

 

در این نوع جوراب ها از موادی استفاده می شود که رطوبت را از پا دور کرده و مانع عرق کردن آن شوند. در تولید جوراب های فوتبال معمولا از الیاف های نایلون، اکریلیک و پارچه های کشی استفاده می شود.

 

جوراب ورزشی بسکتبال:

در حال حاضر قانون خاصی برای رنگ جوراب ورزشی در اتحادیه ملی بسکتبال (NBA و WNBA) وجود ندارد. اغلب بازیکنان بسکتبال رنگ جوراب را به گونه ای انتخاب می کنند که با رنگ لباس شان تناسب داشته باشد. ولی برخی از بازیکنان برای جلب توجه و منحصر به فرد بودن، جوراب هایی با رنگ تند و نامتناسب با رنگ لباس خود به پا می کنند.

جوراب های بسکتبال هم ساق کوتاه و هم ساق بلند هستند و طوری طراحی شده اند تا از برخی نقاط حساس پا به خوبی محافظت کرده و ضربات وارده را جذب نمایند.همچنین اصطحکاک را به حداقل مقدار ممکن برسانند. جوراب های ساق بلند، سایش ها را روی مچ پا کاهش می دهند.

 

جوراب ورزشی والیبال:

جوراب های مخصوص والیبال دارای ساقی کوتاه، نرم، سبک و چسبان هستند. این نوع جوراب ها برای کاهش دما و دور کردن رطوبت از پاها طراحی می شوند. همانطور که می دانید ورزش والیبال در داخل سالن و محیط سر بسته انجام می شود؛ به همین علت تنظیم دما و خنک ماندن یکی از نکات مهم برای بازیکنان والیبال است.

 

 

انواع جوراب ورزشی

 

جوراب ورزشی رانینگ:

دویدن برای نخستین بار به عنوان یک مسابقه در بازی های المپیک  قبل از میلاد ثبت شد. اما اکنون یک تمرین ورزشی روزمره برای بزرگسالان و یکی از فعالیت های مدرسه برای کودکان است. برخلاف تفکر عموم افراد، دویدن و پیاده روی اختلاف زیادی در میزان کالری سوزی ندارند. در پیاده روی و دویدن به میزان یکسان کالری سوزانده می شود، به این دلیل که مسافت طی شده یکسان است و تنها تفاوت بین این دو فقط زمان مصرف شده برای فعالیت مورد نظر است.

جوراب های رانینگ انواع مختلفی دارد که بر اساس ویژگی های مختلف ارائه می‌شوند. بعضی از این جوراب ها مخصوص پای چپ و راست ارائه می شوند، در نتیجه میزان ضربه گیری و حمایت از هر پا متفاوت خواهد بود. برخی از این جوراب ها ناحیه درز ندارند تا میزان سایش به حداقل برسد.

اکثرا در این جوراب ها از مواد جاذب رطوبت استفاده می شود تا به سرعت عرق را جذب و خشک کنند. همچنین نوع دیگری از جوراب های رانینگ تولید می شود که در قسمت قوس کف پا برآمده هستند و جلوی ضربه های احتمالی را گرفته و از پا حمایت می کنند. هر ورزشی جوراب مخصوص به خود را دارد که قابلیت های مختلفی را ارائه میدهد. به علت اینکه هر ورزشکار در هنگام فعالیت ورزشی نیازهای مختلفی دارد، خوب است که انواع جوراب ورزشی متناسب با نوع فعالیت ورزشی انتخاب شود.

 

جوراب دوچرخه سواری:

اگر فرض کنیم که در حین دوچرخه سواری پاهای شما توسط زمین آسیب نبیند، دوچرخه سواری اغلب باعث ایجاد گرما و فشار زیاد بر روی پاها می‌شود. از آنجایی که کفشهای دوچرخه سواری تنفس کفش‌های دیگر ورزشی را ندارند، باید روی جوراب خود متمرکز شوید تا رطوبت پای خود را برطرف کنید. بسیاری از دوچرخه سواران دوست دارند که جورابهای دو لایه را بپوشند – لایه بیرونی ضخیم است و آب را حفظ می‌کند، در حالی که لایه داخلی نازک است و رطوبت را از خود عبور می‌دهد.

 

جوراب دوچرخه سواری

 

 

 

جوراب‌ ورزشی شمشیر بازی:

جوراب‌های شمشیر بازی بسیار شبیه به جوراب‌های فوتبال هستند. هر دوی آنها ضخیم هستند وبرای محافظت از ساق پا در نظر گرفته شده اند. در ادامه معرفی انواع جوراب ورزشی باید گفت بسیاری از شمشیربازهای آماتور از جوراب‌های فوتبال استفاده می‌کنند که معمولا ترکیبی از اکریلیک، پلی استر و نایلون می‌باشد. در حالی که جوراب طراحی شده مخصوص شمشیربازی دارای یک لایه پد محافظ جلوی ساق پا است. علاوه بر این، کف و پاشنه جوراب‌های شمشیربازی از لغزش پای شمشیربازجلوگیری می‌کند. هم چنین شمشیرباز باید به علت سایش آمادگی داشته باشد که جوراب خود را به صورت دوره‌ای تعویض کند.

 

جوراب سنگ نوردی:

برخی سنگ نوردان جوراب می‌پوشند، در حالی که بعضی دیگر ترجیح می‌دهند هیچ جورابی نپوشند چرا که باید توانایی استفاده از تک تک انگشتانشان را داشته باشند، این یک انتخاب شخصی است. این نوع جوراب ورزشی همراه با کفش سنگ نوردی به گونه‌ای طراحی شده است که فوق العاده تنگ است. به طوری که کاربر می‌تواند از نوک انگشتان پای خود در هنگام بالا رفتن استفاده کند. اگر شما نگران بوی پا، تعرق و تاول هستید و یا نمی‌خواهید پای خود را بدون جوراب درون یک کفش سنگ نوردی اجاره‌ای قرار دهید، یک جوراب با الیاف مصنوعی و نازک بپوشید.

 

جوراب ورزشی کوهنوردی:

جوراب‌ های کوهنوردی باید طوری طراحی شوند. که پاها را درون کفش‌ ها حبس نکنند و به ایجاد خستگی و ایجاد فشار زیاد بر روی پاها از طریق پوست جلوگیری کنند. همچنین جوراب‌ های کوهنوردی باید مقاوم در برابر رطوبت باشند. تا از خشک ماندن پا در شرایط مرطوب و بارانی جلوگیری کنند.

جنس جوراب کوهنوردی نقش بسیار مهمی در کارایی و راحتی آنها ایفا می‌ کند. در بازار، جوراب‌ های کوهنوردی از مواد مختلفی مثل الیاف مصنوعی (مانند پلی استر و نایلون)، الیاف طبیعی (مانند مرینو و بامبو) و پنبه تهیه می‌ شوند.

برای اطلاعات بیشتر مقاله جوراب کوهنوردی را مطالعه کنید.

 

جوراب ورزشی تنیس:

کفش‌ها و جوراب در ورزش تنیس هر دو بسیار مهم اند. چرا که باید بتوانند از بروز تاول‌ها جلوگیری کنند. تاول زدن پا در بین بازیکنان تنیس به دلیل حرکات سریع و جانبی بسیار شایع است. دو عامل مهم که در هنگام تهیه جوراب تنیس باید در نظر داشت، تنفس و پوشش مناسب پاهاست. آب و هوا در طول فصل تنیس بسیار داغ می‌شود و مسابقات می‌تواند ساعت‌ها طول بکشند.

جوراب باید ترکیب مناسبی از متریال‌ها باشد تا بتواند عرق داخل کفش را از بین ببرد. علاوه بر این، در اطراف انگشتان پا باید نوارهای محافظ وجود داشته باشد؛ زیرا در طول مسابقه انگشتان پا تحت فشار بالایی قرار می‌گیرند. جوراب باید در بالای مچ پا قرار گیرد، زیرا یک جوراب کوتاهتر از مچ پا به کفش اجازه می‌دهد تا بر مچ پا سایش ایجاد کند.

 

ورزش شنا نیز جوراب خاص خود را دارد. برای اطلاعات بیشتر مقاله جوراب شنا را مطالعه کنید.

 

انتخاب سایز مناسب برای انواع جوراب ورزشی

عموم مردم اعتقاد دارند که سایز انواع جوراب ورزشی یک مقیاس جهانی دارد و در همه جای دنیا یکسان است؛ اما این تفکر برخی مواقع درست نیست. سایز در جوراب های با کیفیت بالا مانند آنچه برای ورزشکاران طراحی می شود مهم است. چگونگی تناسب جوراب با پا، تناسب کفش با پا را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند مانع و یا افزایش دهندۀ عملکرد ورزشکار باشد.

انتخاب سایز مناسب جوراب ورزشی برای تقویت عملکردتان هنگام فعالیت های ورزشی و رقابتی اهمیت دارد. جوراب ها باعث تعیین میزان راحتی ورزشکار می شوند. انتخاب جوراب با سایز مناسب هنگام فعالیت ورزشی، از تاول زدن، ساییده شدن و اصطکاک و حساسیت های پوستی در اثر رطوبت، پیشگیری می کند.

 

سخن پایانی

همان طور که مشاهده کردید، جوراب‌های ورزشی دارای تنوع فوق العاده بالایی هستند. تفاوت‌ها در جنس، مدل، اندازه و … باعث شده در ورزش‌های گوناگون مورد استفاده قرار بگیرند. با اینکه جورابهای ورزشی جز کوچکی از لباس‌های فرم ورزشکاران را تشکیل می‌دهد، اما می‌توانند در بازده و کیفیت عملکرد ورزشکاران تاثیر بالایی بگذارند.

امیدواریم از این مقاله در باره انواع جوراب ورزشی نهایت استفاده را برده باشید.

دیگران مشاهده کردند

سوالات رایج این مطلب

تگ های مرتبط

آیا این مطلب را پسندیدید؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + = 14

مطالب منتخب سردبیر