پیشنهاد هایی برای شما

چگونه از پاها مراقبت کنیم؟

پاها لقب قلب دوم انسان را دارند و نقش آن ها در حفظ سلامتی انسان ها بسیار مهم و تاثیر گذار است. این عضو مهم در طول شبانه روز فشار زیادی را تحمل می کند و زمان زیادی را در کفش و جوراب است. به همین دلیل نیازمند مراقبت بیشتری است و چنانچه اصول مراقبتی و بهداشتی جدی گرفته نشود، درگیر بیماری های قارچی، عفونی و پوستی خواهد شد. در ادامه با جوراب فانتزی همراه باشید.

چه مشکلاتی پا را تهدید می کند؟

اکثر افراد با پاهایی سالم به دنیا می آیند، اما به دلیل عدم مراقبت درست از آن ها دچار مشکلاتی در کودکی یا بزرگسالی می شوند که نیازمند روش های درمانی به خصوصی است. در این بخش از مقاله به شایع ترین مشکلات تهدید کننده پاها می پردازیم:

پای ورزشکار

پای ورزشکار در واقع نوعی عفونت قارچی است که در آغاز به شکل تاول ظاهر شده و پس از ترکیدن و خشک شدن، پوسته پوسته می شود و ترک هایی را در پا بوجود می آورد. این عارضه با سوزش و خارش همراه است و برای درمان آن باید پاهای خود را همیشه خشک و تمیز نگه دارید، جوراب کتان بپوشید و از محلول یا پودر ضد قارچ استفاده کنید.

پینه شست پا

پینه شست پا در اثر عدم تقارن رشد استخوان انگشت شست پا بوجود می آید و باعث رشد تدریجی استخوان در این ناحیه می گردد و با درد و تورم همراه است. برای درمان آن از کفش مناسب استفاده کرده و به پزشک مراجعه کنید.

گرفتگی پا

گرفتگی پا بر اثر گرفتگی انحنای کف پا بوجود می آید و با دردی ناگهانی و بسیار شدید همراه است. برای رفع این مشکل، انحنای کف پا را بکشید و پاها را ماساژ دهید.

رگ به رگ شدن

رگ به رگ شدن پا معمولا در اثر خستگی و استرس در کف پا بوجود می آید و برای درمان آن بهتر است به پاها استراحت دهید و از ماساژ آب گرم استفاده کنید. در صورت عدم بهبودی بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

فرو رفتن ناخن در گوشت پا

این عارضه زمانی اتفاق می افتد که گوشه ناخن در گوشت پا فرو رود و با ایجاد فشار به انگشت، فرد درد شدیدی احساس کند. برای درمان این عارضه به پزشک مراجعه کنید، ممکن است برای برطرف کردن این مشکل نیاز به جراحی و خارج کردن ناخن از گوشت انگشت داشته باشید.

عفونت قارچی ناخن

این نوع عفونت در زیر ناخن پا رشد کرده و باعث ضخیم شدن ناخن پا می شود. برای درمان آن بهتر است از دارو های ضد قارچ استفاده کنید.

روش های مراقبت درست از پا

 • پاهای خود را مرتب بشویید.
 • جوراب های خود را مرتب عوض کنید.
 • پا های خود را همواره خشک و تمیز نگه دارید.
 • اجازه دهید کفش ها در معرض هوا قرار بگیرند تا از شیوع قارچ جلوگیری شود.
 • هروز برای مدتی به پاهای خود استراحت دهید.
 • دراز بکشید و پاها را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.
 • پاهای خود را ماساژ دهید.
 • از یک توپ یا هر جسم دیگری برای نرمش کف پا استفاده کنید.
 • سعی کنید در طول هفته چند باری را به پیاده روی های کوتاه 30 دقیقه ای اختصاص دهید.
 • مرتبا پاها و فضای بین انگشتان خود را معاینه کنید و در صورت بوز تاول، زخم، ترک و قرمزی روی پاها به پزشک مراجعه کنید.
 • ناخن های پای خود را به صورت مرتب کوتاه کنید تا از فرو رفتن ناخن در گوشت پا جلوگیری شود.

جمع بندی

پا در طول روز مدت زمان زیادی در کفش است و وزن بدن را تحمل می کند، به همین دلیل باید اقداماتی برای مراقبت از پا در نظر گرفته شود. بدون وجود این عضو مهم، حرکت برای انسان ها بسیار دشوار و غیر ممکن خواهد شد؛ بنابراین بدنی سالم و پاهایی سالم، انسان را قادر به حرکت و انجام فعالیت های مهم خود می کند و این فعالیت ها نیز روان انسان را سلامت نگه داشته و انگیزه های او برای ادامه زندگی را افزایش می دهد. با توجه به اهمیت پاها سعی کنید برنامه ای برای حفظ و نگهداری از آن و پیشگیری از بیماری های عفونی و قارچی داشته باشید.

دیگران مشاهده کردند

سوالات رایج این مطلب

تگ های مرتبط

آیا این مطلب را پسندیدید؟
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

84 + = 94

مطالب منتخب سردبیر